REGULAMIN BEZPIECZNEGO FUNKCJONOWANIA STRZELNICY FALKONA ZLOKALIZOWANEJ W POBLIŻU ŚWIDNICY W MIEJSCOWOŚCI LUTOMIA GÓRNA
Rozdział 1
Warunki korzystania ze strzelnicy
- Prowadzący strzelanie:
- odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących,
- wyznacza korzystającym ze strzelnicy stanowiska strzeleckie, a osobom towarzyszącym – miejsce bezpiecznego pobytu,
- prowadzi książkę rejestru pobytu na strzelnicy, w której zamieszcza się następujące dane:
- imię i nazwisko korzystającego ze strzelnicy,
- numer pozwolenia na broń oraz nazwę organu, który je wydał, albo adres korzystającego ze strzelnicy, jeśli nie posiada on pozwolenia na broń,
- oświadczenie korzystającego ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręcznym podpisem.
- Na strzelnicy zabrania się:
- osobom towarzyszącym osobom korzystającym ze strzelnicy wchodzenia na stanowiska strzeleckie oraz styczności z bronią,
- używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy, bez zgody jej użytkownika,
- spożywania alkoholu lub używania środków odurzających oraz przebywania na terenie strzelnicy osób będących pod ich wpływem.
- Na strzelnicy, w miejscu widocznym, umieszcza się:
- regulamin strzelnicy,
- decyzję o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania,
- plan strzelnicy z oznaczeniem:
- stanowisk strzeleckich,
- punktu sanitarnego,
- dróg ewakuacji,
- miejsca instalacji telefonu lub innych urządzeń łączności,
- wykaz sygnałów alarmowych,
- informację o możliwości i sposobie połączenia się z najbliższym punktem pomocy medycznej.
- Za szkody powstałe podczas strzelania oraz spowodowanie wypadku odpowiada właściciel lub zarządca strzelnicy, prowadzący strzelanie lub trening strzelecki albo korzystający ze strzelnicy, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
- Odbywanie strzelania jest możliwe tylko wtedy, gdy prowadzący strzelanie, odbywający indywidualny trening lub instruktor prowadzący zorganizowany trening strzelecki dysponują telefonem komórkowym i apteczką, które są traktowane na równi z naniesionym na planie strzelnicy punktem sanitarnym i miejscem instalacji telefonu i je zastępują. Wszyscy odbywający strzelanie zapoznani są z lokalizacją apteczki i telefonu.
Rozdział 2
Sposób obchodzenia się z bronią
- Na terenie strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim nosi się broń rozładowaną z otwartymi komorami nabojowymi, bez pasów i pokrowców. W przypadku pistoletów i rewolwerów dozwolone jest ich noszenie w kaburach. Dopuszcza się inny sposób noszenia broni, jeśli tak stanowi regulamin zawodów lub wymaga tego charakter prowadzonych zajęć.
- Wyjmowanie broni odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim lub treningowym tylko na polecenie prowadzącego strzelanie lub trening strzelecki.
- Wszelkich czynności związanych z obsługą broni dokonuje się wyłącznie z lufą skierowaną w kierunku kulochwytu, tarcz bądź przedmiotów będących celem na strzelnicy.
- Strzelanie rozpoczyna się wyłącznie na komendę prowadzącego strzelanie.
- Zakończenie strzelania zgłasza się prowadzącemu strzelanie.
- Po zakończeniu strzelania broń rozładowuje się i przedstawia do kontroli prowadzącemu strzelanie oraz opuszcza się stanowisko strzeleckie z bronią z otwartą komorą nabojową.
- Strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywa się wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach strzeleckich, do tarcz lub innych przedmiotów będących celem na strzelnicy.
Rozdział 3
Sposób zachowania się osób przebywających na strzelnicy
- Korzystający ze strzelnicy jest obowiązany ściśle przestrzegać poleceń wydawanych przez prowadzącego strzelanie.
- Zabrania się wchodzenia przed stanowisko strzeleckie bez zgody prowadzącego strzelanie.
- Korzystający ze strzelnicy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, obowiązany jest przestrzegać przepisów dotyczących postaw strzeleckich.
- Po komendzie „STOP”, wydanej przez prowadzącego strzelanie lub inną osobę, strzelający bezzwłocznie przerywają strzelanie.
- Na teren strzelnicy zwierzęta mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych przypadkach oraz obowiązkowo powinny być trzymane na uwięzi i pod ścisłym nadzorem opiekuna.
- Osobę naruszającą regulamin można usunąć ze strzelnicy.
- Dzieci mogą przebywać na strzelnicy wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub opiekunów.
Rozdział 4
Dodatkowe zasady bezpieczeństwa - Prowadzący strzelanie może odmówić korzystania ze strzelnicy wobec konkretnej osoby lub grupy osób jeżeli uzna, że osoby te mogą spowodować powstanie zagrożenia.
- Wyjmowanie broni do ćwiczenia, sprawdzania, czyszczenia i napraw dozwolone jest w wyraźnie oznakowanym miejscu zwanym „strefą bezpieczeństwa”
- W strefie bezpieczeństwa zakazane jest posługiwanie się amunicją lub jej imitacją
- Każda osoba korzystająca ze strzelnicy powinna dokonać czytelnego wpisu wymaganych danych do „Książki rejestru pobytu na strzelnicy” przed rozpoczęciem strzelania.
- Załadowanej broni nie można wypuszczać z rąk, jak również w takim stanie jej odkładać lub przekazywać innej osobie.
- Obowiązkiem strzelającego jest takie kierowanie ognia podczas strzelania, aby nie przekroczyć kątów bezpieczeństwa wyznaczonych przez prowadzącego strzelanie oraz nie dopuścić do zagrożenia bezpieczeństwa osób przebywających na strzelnicy i do uszkodzeń sprzętu
- Każda osoba przebywająca na strzelnicy powinna w miarę potrzeby stosować ochronniki wzroku i słuchu.
- W przypadku strzelania do celów metalowych należy bezwzględnie stosować ochronniki oczu. Dotyczy to także osób bezpośrednio obserwujących to strzelanie.
- Zarządzający strzelnicą nie ponosi odpowiedzialności za sprzęt i rzeczy osobiste pozostawione na terenie obiektu bez nadzoru ich właściciela
- Za dokonane zniszczenia oraz szkody wynikające z niewłaściwego wykorzystania obiektu strzelnicy odpowiedzialność materialną ponosi użytkownik, który je spowodował
- Za bezpieczeństwo i porządek na terenie strzelnicy odpowiada korzystający ze strzelnicy oraz organizatorzy imprez, zawodów lub szkoleń